+421 902 223 986
eduard@hirou.sk

BLOG



Prečítajte si blog, ktorý vám môže zachrániť plynulosť práce

Pracovný úraz - Postup od nahlásenia po vyriešenie

Kategória: Bezpečnosť

Dňa: 10.04.2024

Aký je postup pri pracovnom úraze

 

Bezpečnosť na pracovisku je dôležitá a práve preto je potrebné dodržiavať BOZP. Avšak ani BOZP a jeho dodržiavanie nemôže zaručiť na 100%, že sa úraz nestane. Pretože niekedy stačí fakt jedna nešťastná milisekunda, ktorá môže všetko zmeniť. Ako postupovať v prípade pracovného úrazu a aké povinnosti má zamestnávateľ?

Čo je pracovný úraz?

 

Na to, aby všetci vedeli, čo považovať za pracovný úraz, musia poznať jeho definíciu. Pracovný úraz je definovaný v Zákonníku práce, ako zdravotné poškodenie či zranenie, ktoré sa zamestnancovi stalo počas vykonávania jeho pracovných povinností alebo v súvislosti s plnením týchto pracovných záležitostí, a to bez toho, aby si ho spôsobil vedome on sám. Teda pracovný úraz vzniká na základe vonkajších vplyvov, ktoré môžu byť násilné, krátkodobé alebo náhle. Za pracovný úraz sa nepovažuje úraz, ktorý si spôsobí vedome zamestnanec (vedomím ublížením na zdraví), a taktiež ktorý vznikne cestou do zamestnania, a po ukončení zamestnania cestou domov.

Kategorizácia pracovných úrazov:

  • Evidovaný pracovný úraz - v prípade, že je zamestnanec na PN menej ako 3 dni.

  • Registrovaný pracovný úraz - PN je v tomto prípade viac než tri dni.

  • Závažný - tento pracovný úraz je taký, ktorý spôsobí závažnú ujmu na zdraví alebo je pre človeka smrteľný.

Povinnosti zamestnávateľa pri pracovnom úraze

 

Čo by mal zamestnávateľ robiť v prípade, že na jeho pracovisku nastane pracovný úraz? Aké sú povinnosti zamestnávateľa a postup, ktorý by mal vykonať?

  • V prvom rade by mal zamestnávateľ zabezpečiť prostredie, kde k úrazu došlo, a jeho okolie (napríklad zastaviť prevádzku strojov, odpojiť zdroje energie a podobne), prípadne poskytnúť prvú pomoc. Pri vážnejšom pracovnom úraze je povinný zavolať záchrannú službu. 

  • V prípade veľmi vážneho pracovného úrazu, ktorý zapríčinil smrť zamestnanca alebo vážnu ujmu na zdraví, je potrebné zavolať k vyšetrovaniu príčin aj odborníka v oblasti bezpečnosti - bezpečnostného technika.

  • Ďalším krokom je identifikovať príčinu a podrobné okolnosti tohto incidentu za účasti zamestnanca (to ale platí len v prípade, že to jeho stav dovoľuje). Prítomný by mal byť aj zástupca zamestnanca pre bezpečnosť. Cieľom tejto identifikácie je získať komplexný pohľad na situáciu, ako sa stala, prečo k nej došlo a čo sa presne stalo.

  • V každej práci musí byť zavedená kniha úrazov buď v elektronickej alebo papierovej forme. Čiže v prípade, ak pracovný úraz nastane, je potrebné ho spísať do tejto knihy, a to platí aj v prípade, že zamestnanec po úraze nie je na PN.

  • Ďalším krokom a povinnosťou zamestnávateľa v súvislosti so závažným pracovným úrazom je zaevidovať tento úraz bezodkladne na inšpektorát práce alebo príslušnému dozornému orgánu. Ak je podozrenie na spáchanie trestného činu v súvislosti s úrazom je povinnosťou zamestnávateľa nahlásiť túto skutočnosť aj príslušnému oddeleniu Policajného zboru.

  • Vypracovať písomný záznam o registrovanom pracovnom úraze. Tento záznam musí byť spísaný najneskôr do štyroch dní od nahlásenia jeho vzniku.

  • Poskytnúť príslušnému inšpektorátu práce záznam o zaznamenanom pracovnom úraze. Tento záznam je potrebné doručiť do ôsmich dní od dátumu, kedy sa o ňom prvýkrát dozvedeli.

  • No a napokon je zamestnávateľ povinný prijať a implementovať také vhodné opatrenia, ktoré zabezpečia to, aby sa podobné pracovné úrazy viac nekonali a aby bolo pracovné prostredie pre zamestnancov bezpečné.

Záznam a nahlásenie pracovného úrazu

 

Povinnosťou zamestnávateľa pri pracovnom úraze, je už aj podľa vyššie uvedeného postupu aj to, aby bol vykonaný záznam úrazu, a taktiež aby bol tento pracovný úraz nahlásený.

Čo sa týka samotného záznamu a nahlásenia pracovného úrazu, postup je nasledovný:

V prípade, že sa pracovník zraní tak, že bude neschopný pracovať po dobu viac ako 72 hodín, teda tri dni, alebo sú tieto zranenia smrteľné, je nevyhnutné, aby zamestnávateľ vykonal ďalšie kroky okrem jednoduchého zaznamenania incidentu do pracovnej knihy. 

Najskôr je potrebné vypracovať oficiálny dokument tzv. záznam o registrovanom pracovnom úraze, ktorý dokumentuje danú situáciu. Tento oficiálny formulár je potrebné následne doručiť príslušnému inšpektorátu práce alebo príslušnému orgánu dozoru a to presne do 8 dní od kedy sa o tomto pracovnom úraze dozvedel. Ďalšou povinnosťou zamestnávateľa v súvislosti s postupom pri pracovnom úraze je poslať kópiu tohto záznamu aj zamestnancovi, ktorý utrpel úraz, alebo v prípade smrti je potrebné doručiť tento dokument jeho pozostalým.

Pri pracovnom úraze musí zamestnávateľ nahlásiť do 30 dní, od kedy sa o úraze prvýkrát dozvedel, inšpektorátu práce aj správu o vyšetrovaní príčin a okolností jeho vzniku. Taktiež je jeho povinnosťou aj informovať tento inšpektorát o prijatých opatreniach, ktoré by mali zabrániť opakovaniu tejto situácie, ktorá prispela k vzniku pracovného úrazu. 

Vrátenie sa do práce po úraze

 

Po úraze je dôležité, aby sa zamestnanec riadil pokynmi lekára a dodržiaval rehabilitácie. Zamestnávateľ má zase povinnosť podporiť zamestnanca v jeho procese zotavovania obnovenia jeho pracovnej schopnosti. Môže mu poskytnúť ľahšie pracovné úlohy alebo prispôsobiť pracovné prostredie, aby mu pomohol vrátiť sa naspäť do pracovného života.

Lekársky posudok a rehabilitácia

Pred návratom do práce musí zamestnanec absolvovať lekársku prehliadku, ktorá potvrdí alebo vyvráti jeho schopnosť vykonávať pracovné úlohy. Ak je to potrebné, môže mu byť odporúčaná rehabilitácia, ktorej cieľom je urýchliť proces zotavovania, ktoré prispejú k rýchlejšiemu zaradeniu do pracovnej činnosti.

Prispôsobenie pracovného miesta

Zamestnávateľ je povinný prispôsobiť zamestnancovi pracovné prostredie alebo pracovné úlohy podľa potrieb, aby mu umožnil návrat do práce bez rizika ďalších zranení alebo zhoršenia jeho zdravotného stavu.

Postupný návrat do práce

V niektorých prípadoch môže byť doporučený postupný návrat do práce, kde sa zamestnanec postupne zvyšuje počet pracovných hodín alebo začína s ľahšími úlohami, aby sa mu umožnilo zvyknúť si na pracovné zaťaženie a minimalizovalo riziko preťaženia, to samozrejme závisí od skutočnosti, aká veľká bola ujma na zdraví pri pracovnom úraze.

Podpora zo strany zamestnávateľa

Dôležitou súčasťou úspešného návratu do práce je podpora zo strany zamestnávateľa. To napríklad zahŕňa emocionálnu podporu, flexibilný pracovný čas, poskytnutie potrebných pomôcok alebo špeciálnych zariadení na pracovisku a zabezpečenie vhodného pracovného prostredia.

Čo s následkami?

 

Aj keď v každom jednom zamestnaní musia byť prijaté opatrenia, ktoré sa podieľajú na zabezpečení bezpečného pracovného prostredia, niekedy aj napriek takýmto opatreniam môže dôjsť k nešťastnej náhode, zvanej pracovný úraz. Následky pracovného úrazu môžu byť rôznorodé a môžu ovplyvniť nielen fyzické, ale aj emocionálne a finančné zdravie zamestnanca. Je dôležité poskytnúť mu dostatočnú podporu a prístup k liečbe a rehabilitácii, aby sa minimalizovalo trvanie a závažnosť následkov. 

Taktiež zamestnanec, ktorému sa pracovný úraz stal vzniká nárok na dávky z úrazového poistenia, a v prípade smrti, vzniká nárok na tieto dávky manželovi, manželke, nezabezpečenému dieťaťu alebo inej osobe, ktorú zamestnanec v čase úmrtia živil.

  • nárok na jednorazové vyrovnanie

  • požiadavka na jednorazové odškodnenie

  • príspevok za úraz

  • žiadosť o úrazovú penziu

  • požiadavka na pozostalostnú úrazovú penziu

  • rehabilitácia a rekvalifikácia

  • žiadosť o kompenzáciu za bolesť

  • žiadosť o kompenzáciu za obmedzenie spoločenského uplatnenia 

  • kompenzácia za náklady na liečbu alebo pohreb

Kto prepláca náklady na liečbu?

 

Náklady spojené s pracovným úrazom sú hradené poisťovňou pracovnej zodpovednosti, čo zvyčajne znamená zamestnávateľa. Čiže aj v samotnom záujme zamestnávateľa by malo byť to, aby zaistil také bezpečnostné opatrenia na pracovisku, školenia BOZP a iné kroky, ktoré vedú k prevencii a minimalizácii vzniku pracovných úrazov. Pretože týmto štýlom sa tiež minimalizujú aj jeho náklady na preplácanie liečby.

Taktiež je dôležité upozorniť zamestnanca na to, aké dôležité je dodržiavať nastolené predpisy týkajúce sa bezpečnosti na pracovisku, aké podstatné je nosenie ochranných pomôcok a podobne, pretože ak sú porušené, a nastane pracovný úraz, môže to obmedziť možnosti uplatnenia nárokov na práva, ktoré má.

Zamestnávateľ sa môže úplne zbaviť zodpovednosti za pracovný úraz v prípadoch ak dokáže, že škodu spôsobil zamestnanec vlastným zavinením, porušením bezpečnostných predpisov alebo právnych noriem, alebo ak bol zamestnanec pod vplyvom alkoholu, drog alebo iných omamných látok, a zamestnávateľ nemohol zabrániť tejto situácii.

Zamestnávateľ sa tiež môže zbaviť zodpovednosti sčasti a to ak:

  • bol zamestnanec pod vplyvom omamných a psychotropných látok,

  • zamestnanec utrpel škodu preto, že sa správal nezvyčajne a rizikovo, hoci neporušil bezpečnostné predpisy alebo iné smernice,

  • zamestnanec si spôsobil pracovný úraz tým, že porušil bezpečnostné predpisy alebo iné smernice, aj keď ich poznal, a zamestnávateľ zamestnancov riadne oboznámil s predpismi a smernicami, a teda toto porušenie prispelo k škode na zdraví.

Prevencia proti pracovným úrazom

Na to, aby nedochádzalo k žiadnym pracovným úrazom, alebo aby sa minimalizoval vznik týchto úrazov na pracovisku je potrebné prijať isté preventívne opatrenia. Prvým krokom k prevencii pracovných úrazov je vzdelávanie a školenie zamestnancov a to hlavne v oblasti BOZP. To znamená, že každý zamestnanec by mal byť dôkladne oboznámený s bezpečnostnými predpismi, postupmi a rizikovými faktormi spojenými s ich prácou. Školenia by mali zahŕňať používanie ochranných pomôcok, správne techniky zdvíhania ťažkých bremien, ako aj identifikáciu a riešenie potenciálnych nebezpečných situácií. Takéto školenia sú aj zo zákona a mali by byť pravidelne vykonávané každé tri roky, avšak v niektorých prevádzkach je ich periodicita častejšia. Dôležité je, aby každý jeden zamestnanec bez ohľadu na typ pracovného úväzku absolvoval BOZP školenia, ktoré zabezpečia bezpečné pracovné prostredie.

Dôležitou súčasťou prevencie pracovných úrazov je aj pravidelná údržba pracovných prostriedkov a vybavenia. Zabezpečenie, že všetky nástroje a stroje sú v správnom stave a bezpečne fungujú, môže výrazne znížiť riziko nebezpečných situácií. Rovnako dôležitá je aj správna organizácia a zabezpečenie pracovného miesta, aby sa minimalizovali riziká pádu, kolízií a iných nebezpečných situácií.

Pri pracovných pozíciách, ktoré si vyžadujú nosenie pracovného vybavenia, či už sú to helmy, respirátory, pracovné oblečenie, okuliare a rôzne iné chrániče je potrebné, aby zamestnanci túto skutočnosť vedeli a prísne dodržiavali nosenie týchto ochranných pomôcok. Dohľad nad dodržiavaním týchto predpisov, pokynov a smerníc zabezpečí prevenciu proti vzniku pracovných úrazov.




Chcete si byť istí bezpečím vo svojom podnikaní alebo zamestnaní?



Kontaktujte nás a spolu sa o to postaráme!
Priamy kontakt

Telefónne číslo: +421 902 223 986

hirou s.r.o.

Gaštanová 2044/18
949 01 Nitra
IČO: 50528289
DIČ: 2120367854
IČ DPH: SK2120367854

Cookies Detaily
Táto webstránka používa súbory cookies

Na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby.