Rizikové práce z pohľadu BOZP na stavbe a stavenisku | Hirou.sk

BLOG



Prečítajte si blog, ktorý vám môže zachrániť plynulosť práce

Rizikové práce z pohľadu BOZP na stavbe a stavenisku

Kategória: Bezpečnosť

Dňa: 02.04.2024

 

Ako sa vlastne delia práce na základe možných zdravotných rizík, ktoré číhajú na zamestnancov pri výkone ich práce? A čo je cieľom tohto rozdelenia? V tomto článku nájdete odpovede aj na tieto otázky.

 

Rizikové práce sú neoddeliteľnou súčasťou mnohých zamestnaní a povolaní. Každý deň sa viacerí zamestnanci stretávajú s rôznymi nebezpečenstvami, ktoré na nich číhajú a môžu ovplyvniť ich zdravie. No a práve preto je dôležité mať systematický prístup k identifikácii a kategorizácii týchto rizík, aby sa mohla zabezpečiť adekvátna bezpečnosť a ochrana pracovníkov pri práci. Ruka v ruke s tým ide všeobecne BOZP, ktoré je dôležité pri všetkých prácach, od menej rizikových, až bezpochyby pri prácach na stavbe či stavenisku a iných rizikových povolaniach.

Ako BOZP predchádza vzniku úrazov

 

Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci (BOZP) je kľúčovým aspektom v každom jednom pracovnom prostredí, ktoré musí absolvovať každý jeden zamestnanec. A je úplne jedno na aký typ úväzku tento zamestnanec pracuje. BOZP musí absolvovať brigádnik, študent, ktorý vo firme praxuje alebo aj člen rodiny, ktorý je zamestnaný. Čiže všeobecne platí, že školenie BOZP musí absolvovať každý jeden človek, ktorý vykonáva prácu na pracovisku, bez ohľadu na to, aký typ rizikovej práce vykonáva.

Tým najhlavnejším cieľom BOZP je predchádzať vzniku úrazov a ochrániť zamestnancov pred možnými zdravotnými rizikami spojenými s ich prácou. Existuje množstvo opatrení a postupov, ktoré môžu byť implementované na dosiahnutie tohto cieľa.

V prvom rade je potrebná dôkladná analýza rizík v pracovnom prostredí. Táto analýza zahŕňa identifikovanie a určenie potenciálnych nebezpečenstiev a rizikových faktorov, ktoré by mohli viesť k úrazom. Je pri tom dôležité zhodnotiť rôzne aspekty pracovných činností vrátane fyzických, chemických, biologických a podobne.

Na základe tejto analýzy sa následne vypracuje plán BOZP, ktorý obsahuje konkrétne opatrenia na minimalizáciu rizík. Tieto opatrenia môžu zahŕňať zavedenie bezpečnostných postupov a pokynov, zabezpečenie vhodných ochranných pomôcok, ako sú ochranné pomôcky a vybavenie - helmy, okuliare a podobne. Prispôsobenie pracovného prostredia, aby bolo zdravé a bezpečné pre zamestnancov, to znamená pravidelnú kontrolu technických zariadení, sledovanie pracovného prostredia a podobne.

No ale čo je takou najdôležitejšou súčasťou BOZP, tak to je hlavne pravidelná odborná príprava zamestnancov. Títo ľudia by mali byť oboznámení so všetkými bezpečnostnými a ochrannými opatreniami, ktoré sú relevantné pre ich prácu, a mať dostatočné školenie. Školenia BOZP by sa malo podľa zákona vykonávať minimálne raz za tri roky, avšak zákon nezakazuje vykonávanie BOZP školení aj v kratšej periodicite. Dokonca niektorí zamestnávatelia, ktorých zamestnanci vykonávajú rizikové práce zabezpečujú BOZP školenia na ročnej báze, najčastejšie sa to týka prác na stavbe a staveniskách, ale nevylučujú sa ani iné pracovné prostredia. Takže práve vďaka týmto informáciám, ktoré získajú školeniami a dobrým bezpečnostným plánom, pokynom a postupom sa môže rapídne znížiť úrazovosť na pracovisku.

Kategorizácia rizikových prác

 

Kategorizácia rizikových prác vychádza zo Zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Toto triedenie je založené na analýze faktorov súvisiacich s prácou a pracovným prostredím, ktoré môžu mať vplyv na zdravie zamestnancov. Na základe vykonanej analýzy sa následne rozdelili pracovné činnosti do 4 najhlavnejších kategórií, ktoré sú známe aj pod názvom “kategórie rizík”. Z toho prvé dve sú najmenej rizikové a medzi rizikové práce sa následne radia kategórie číslo 3 a 4. Čo predstavujú jednotlivé kategórie?

1. kategória - neriziková práca

Ak by sme chceli zhodnotiť kategóriu rizikovosti práce číslo 1, hovorili by sme o najmenej rizikovej práci. To znamená, že výkon tejto práce nepredstavuje pre zamestnanca takmer žiadne riziko, poprípade tak minimálne, že je táto miera akceptovateľná.

2. kategória - neriziková

Druhá kategória, je veľmi podobná z hľadiska rizikovosti, ako tá prvá. Nie je tu riziko poškodenia zdravia zamestnanca, poprípade je táto miera poškodenia akceptovateľná, ale na druhej strane sa nevylučuje záťaž organizmu, napríklad vo forme stresu, poškodenie očí kvôli napríklad počítaču, chrbtice a podobne. Do týchto prác sa zaraďujú napríklad administratívne pozície, čašníci alebo vodiči.

3. kategória - riziková práca

Rizikové práce začínajú práve už v tejto tretej kategórii. Patria tu napríklad pozície, ako chemici, letušky a podobne. Tieto pracovné pozície predstavujú vysoké nebezpečenstvo na zdravie človeka. Pri vykonávaní týchto prác je už potrebné prijať opatrenia na zníženie rizík.

4. kategória - riziková

Najviac rizikové práce, ktoré predstavujú pre zamestnancov veľmi vysokú pravdepodobnosť poškodenia zdravia pri práci, sú zaradené do kategórie číslo 4. Do tejto skupiny patria napríklad baníci, taviči a podobne. No a práve pri týchto prácach je potrebné aj sledovanie zdravia zamestnancov, pretože pri výkone týchto prác hrozia choroby z povolania a iné závažné poškodenia zdravia.

 

Riziková práca a jej vplyv pre zdravie zamestnancov

 

Riziková práca môže mať veľmi vážny vplyv na zdravie zamestnancov. Zahrňuje činnosti, ktoré môžu viesť k závažným pracovným úrazom, chorobám alebo iným zdravotným problémom. Tieto práce často zahŕňajú manipuláciu s nebezpečnými látkami, prácu vo výškach, ťažkú fyzickú námahu, prácu v prostrediach s vysokou hladinou hluku, prachu alebo toxických plynov.

Dôsledky rizikovej práce môžu byť rozličné, vrátane zranení, otráv, ochorení dýchacích ciest, poškodenia sluchu a psychických problémov. Preto je dôležité, aby zamestnávatelia venovali dostatočnú pozornosť bezpečnostným opatreniam a ochrane zdravia svojich zamestnancov. To zahŕňa poskytovanie primeraného školenia, napríklad v podobe BOZP, používanie osobnej ochrany, pravidelné monitorovanie pracovných podmienok a dodržiavanie bezpečnostných noriem.

Kedy je práca považovaná za rizikovú?

 

Na základe predchádzajúceho členenia prác na základe rizika, je už veľmi jednoduché povedať, že práca je považovaná za rizikovú v prípade, že sa nachádza v 3 a 4 kategórii rozdelenia prác.  

Práca sa považuje za rizikovú, ak zamestnancom hrozí zvýšené riziko ochorenia z povolania, profesionálnej otravy alebo iného poškodenia zdravia v súvislosti s vykonávaním pracovnej činnosti, ako to ustanovuje zákon o ochrane verejného zdravia. Vykonávanie takýchto prác si vyžaduje špecifické opatrenia na to, aby sa minimalizovali riziká. Čiže tu napríklad platí, že ak ide o prácu, v ktorej sú zamestnanci vystavení vysokému hluku, zamestnávateľ im musí zabezpečiť slúchadlá, aby znížil dopad hluku na ich zdravie a tak podobne. Alebo ak niekto pracuje na miestach kde im hrozí poranenie hlavy, zamestnávateľ musí zamestnancom zabezpečiť helmy.

V prípade vykonávania rizikových prác majú zamestnanci nárok na rekondičný pobyt, preplácanie nadčasu, viac dovolenky, príplatky za vykonávanie rizikovej práce, nárok na doplnkové dôchodkové poistenie a podobne.

Riziká pri práci na stavenisku

 

Na staveniskách a stavbách hrozí veľmi veľa nástrah na pracovníkov, Medzi také najčastejšie nástrahy patria:

  • Pády z výšky - ktoré sú často smrteľné a v menšom percentuálnom podiele spôsobujú vážne zranenia.

  • Úrazy spôsobené pošmyknutím, zakopnutím alebo pádom - ktoré tvoria takisto veľký percentuálny podiel zranení.

  • Veľké percento úrazov vzniká pri prenášaní a manipulácii s ťažkými predmetmi.

  • Vysoká pravdepodobnosť smrti v prípade zrútenia sa budovy a jej iných častí a uviaznutia.

  • Vážne zranenia prípade smrť pri zasiahnutí padajúcim či letiacim predmetom.

Práca na stavenisku prináša so sebou rôzne riziká a nebezpečenstvá, okrem vyššie spomenutých sú to aj iné problémy, ako napríklad strata sluchu, chronická obštrukčná choroba pľúc alebo azbestóza a podobne.

Veľmi veľké percento pracovných úrazov sa stáva pri vykonávaní prác na stavenisku. A práve preto je dôležité, aby všetci takýto zamestnanci prísne a striktne dodržiavali BOZP na stavbe a stavenisku. Len za takéhoto dôsledného dodržiavania pravidiel je možné predísť možným úrazom a urobiť tak pracovisko bezpečnejšie. Aj vy si môžete zabezpečiť BOZP na stavbe a na stavenisku vďaka školeniam BOZP.

Rizikové faktory v práci podľa zákona o ochrane zdravia

 

Zákon 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia vytýčil rizikové faktory v práci nasledovne:

  • Hluk na pracovisku

  • Vibrácie 

  • Účinky ionizujúceho, ultrafialového, infračerveného a laserového žiarenia

  • Elektromagnetické pole a jeho vplyv

  • Tepelná záťaž na organizmus

  • Záťaž organizmu chladom

  • Chemické a biologické faktory

  • Riziká spojené s karcinogénnymi a mutagénnymi faktormi

  • Fyzické zaťaženie pri práci a jeho vplyv na zdravie

  • Psychické aspekty pracovnej záťaže

  • Účinky zvýšeného tlaku vzduchu na pracovníkov

Dôležitosť prevencie a ochrany zdravia pri rizikových prácach

 

Prevencia a ochrana zdravia pri rizikových prácach je základný pilier bezpečnosti pracovného prostredia. Pri činnostiach, ktoré sú spojené s vyšším nebezpečenstvom úrazov či ohrozenia zdravia, je nesmierne dôležité prijať opatrenia, ktoré minimalizujú tieto riziká a ochraňujú zamestnancov.

Prevencia v tomto zmysle zahŕňa riadenie rizík prostredníctvom identifikovania a určenia možných nebezpečenstiev, vyhodnotenie ich pravdepodobnosti a závažnosti a následné prijímanie opatrení na ich minimalizáciu. To potom vo výsledku zahŕňa zavedenie správnych pracovných postupov, používanie ochrannej výstroje a zariadení, ako aj pravidelné školenia  bezpečnosti a zdravia pri práci.

Ochrana zdravia zamestnancov je tiež neoddeliteľným a hlavným pilierom. V tomto prípade sa zabezpečuje prostredníctvom monitorovania pracovného prostredia a zdravotného stavu zamestnancov, poskytovaním primeraných zdravotných služieb a sledovaním možných dlhodobých dôsledkov expozície rizikovým faktorom.

Dôležitosť prevencie a ochrany zdravia pri rizikových prácach je nespochybniteľná. Ich uplatňovanie nielenže znižuje riziko úrazov a ochorení z povolania, ale taktiež aj prispieva k zlepšeniu celkových pracovných podmienok, ktoré vedú k zvýšeniu produktivity a spokojnosti zamestnancov.




Chcete si byť istí bezpečím vo svojom podnikaní alebo zamestnaní?



Kontaktujte nás a spolu sa o to postaráme!
Priamy kontakt

Telefónne číslo: +421 902 223 986

hirou s.r.o.

Gaštanová 2044/18
949 01 Nitra
IČO: 50528289
DIČ: 2120367854
IČ DPH: SK2120367854

Cookies Detaily
Táto webstránka používa súbory cookies

Na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby.