Každý zamestnávateľ je povinný zabezpečiť pre svojich zamestnancov v rámci BOZP bezpečnostnotechnickú službu. Za touto službou stojí práve autorizovaný bezpečnostný technik alebo bezpečnostný technik. Čo je jeho úlohou?
BOZP technik a jeho úloha na pracovisku
Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci (BOZP) sú neoddeliteľnými aspektmi každodenného pracovného života. Dôležitosť bezpečnosti na pracovisku nemožno podceňovať, pretože zabezpečuje nielen fyzické, ale aj psychické zdravie všetkých zamestnancov. Apeluje na to, aby bolo prostredie v práci bezpečné, zdravé a aby všetci zamestnanci dodržiavali zásady bezpečnosti. V snahe minimalizovať riziká pracovných úrazov a chorôb súvisiacich s pracovným prostredím je technik BOZP (Technik bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci) kľúčovou postavou na pracovisku. Jeho úloha je rozsiahla a zohráva kritickú úlohu v zabezpečení bezpečného a zdravého pracovného prostredia pre všetkých zamestnancov. Úlohou tohto BOZP technika je spolupráca s ostatnými ľuďmi v tíme, dohliadať taktiež na to, aby boli vždy dodržané všetky opatrenia, ktoré sa týkajú bezpečnosti, a taktiež sa musí starať aj o dokumentáciu BOZP a vykonávať školenia.
Zamestnávateľ má možnosť voľby, pokiaľ ide o spôsob zabezpečenia bezpečnostnotechnickej služby. Môže si ju vykonávať interným spôsobom pomocou vlastných zamestnancov alebo môže túto službu zabezpečiť formou externého dodávateľa.
-
V prípade, že sa rozhodne pre interné zabezpečenie služby, je povinný zabezpečiť dostatočný počet kvalifikovaných zamestnancov, ktorí sú priamo zamestnaní v jeho podniku.
-
Ak zamestnávateľ nedisponuje dostatočným počtom odborníkov vo vzťahu k veľkosti podniku, počtu zamestnancov, charakteru pracovných podmienok a rozsahu rizík, je povinný uzavrieť zmluvu s externým dodávateľom. Tento dodávateľ môže byť jednotlivec, ktorý podniká na poli bezpečnostnotechnickej služby, alebo právnická osoba, ktorá získala oprávnenie od Národného inšpektorátu práce.
Čo potrebuje vedieť technik BOZP a aká je jeho zodpovednosť?
V prvom rade je potrebné povedať, že technikom BOZP nemôže byť len tak hocikto. Na to, aby sa človek mohol stať BOZP technikom musí:
-
mať buď ukončené stredoškolské vzdelanie - odborné alebo všeobecné, odbornú prípravu v oblasti BOZP a musí mať úspešne dokončenú skúšbu bezpečnostného technika.
-
alebo absolvovať vzdelanie v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci buď na strednej škole so záverečnou maturitnou skúškou alebo na vysokoškolskej úrovni na škole, ktorá je oprávnená ponúkať štúdium v tejto oblasti po dohode s Národným inšpektorátom práce. Po úspešnom absolvovaní skúšky sa stane oprávneným bezpečnostným technikom.
-
alebo v poslednom prípade je nutné mať prax inšpektora práce po dobu 5 rokov.
Aby mohol technik BOZP účinne vykonávať túto prácu, musí ovládať široké spektrum znalostí a schopností. Medzi také kľúčové požiadavky patria právne predpisy. Musí mať detailné pochopenie platných právnych predpisov a smerníc týkajúcich sa bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Okrem toho musí mať technik BOZP aj silné technické znalosti. Je nevyhnutné, aby rozumel technickým aspektom v pracovnom prostredí. Vrátane používaných strojov, zariadení a chemikálií. Tieto technické znalosti mu umožňujú identifikovať potenciálne riziká spojené s používaním týchto materiálov a vypracovať stratégie na minimalizovanie týchto rizík. Musí taktiež vedieť školiť a monitorovať situáciu na pracovisku, všetkým týmto bodom sa budeme venovať jednotlivo nižšie v texte.
Pracovné riziká a ich hodnotenie
Pracovné riziká a ich hodnotenie predstavujú kľúčovú súčasť pracovnej náplne technika BOZP. Technik je zodpovedný za identifikáciu, hodnotenie a riadenie rizík spojených s pracovným prostredím, činnosťami a procesmi na pracovisku. Hodnotenie pracovných rizík začína tak, že posúdi všetky faktory, ktoré môžu mať potenciálne negatívny vplyv na zdravie a bezpečnosť zamestnancov v konkrétnej prevádzke, firme a všeobecne na pracovisku. Tieto faktory môžu zahŕňať fyzické, chemické, biologické a psychosociálne faktory.
BOZP technik musí vykonávať podrobnú analýzu pracovného prostredia a identifikovať všetky nebezpečenstvá a riziká, ktoré na zamestnancov na pracovisku číhajú. Zohľadňuje faktory ako pravdepodobnosť vzniku rizika, závažnosť následkov, frekvenciu vystavenia a počet zamestnancov ovplyvnených daným rizikom.
Ak už tieto riziká technik BOZP identifikuje, je potrebné aby ich zhodnotil. Hodnotenie rizík zahŕňa určenie vážnosti a pravdepodobnosti rizika a ich kombináciu na stanovenie celkového stupňa rizika. Tento proces umožňuje technikovi BOZP identifikovať priority a určiť, ktoré riziká je potrebné riešiť najskôr.
Implementácia opatrení pre zlepšenie BOZP
Na základe výsledkov hodnotenia rizík vypracuje technik BOZP plány a stratégie na riadenie a hlavne zmiernenie rizík. To napríklad zahŕňa implementáciu bezpečnostných opatrení, ako sú technické zmeny, zlepšené pracovné postupy, používanie osobných ochranných prostriedkov, ochranných pomôcok a poskytovanie príslušného školenia a vzdelávania pre zamestnancov. Počas celej fázy implementácie opatrení technik BOZP úzko spolupracuje s manažmentom a zamestnancami, aby zabezpečil, že sú zlepšenia BOZP dostatočne efektívne. Dôležitou súčasťou implementácie je aj monitorovanie a hodnotenie účinnosti zavedených opatrení.
Monitorovanie a hodnotenie efektivity opatrení
Po implementácii opatrení BOZP technika, ktorý tieto opatrenia navrhol vo fáze hodnotenia rizík na pracovisku, je dôležité sledovať ich účinnosť a vyhodnocovať ich vplyv na pracovné prostredie a zdravie zamestnancov.
Technik BOZP má za úlohu následne pravidelne monitorovať dodržiavanie nových bezpečnostných opatrení a ich účinnosť na pracovisku. Monitorovanie teda zahŕňa sledovanie, či sú zamestnanci schopní a ochotní dodržiavať nové postupy a pravidlá, a či sa výskyt pracovných úrazov a chorôb znížil v dôsledku zavedených opatrení. Táto fáza je veľmi dôležitá, nakoľko niektorí zamestnanci nemusia brať nariadené opatrenia vždy vážne a napríklad nedodržiavajú niektoré postupy, alebo nedodržiavajú nosenie ochranných pomôcok. Toto všetko je však veľmi nebezpečné a v rozpore s BOZP pri práci.
Okrem toho je dôležité, aby BOZP technik sledoval aj spätnú väzbu od zamestnancov ohľadom nových zavedených opatrení. Technik BOZP by mal byť otvorený komunikácii a prijímať názory a pripomienky zamestnancov týkajúce sa efektivity a praktického uplatnenia nových bezpečnostných opatrení.
Školenia a informovanie zamestnancov
Školenia a informovanie zamestnancov sú neoddeliteľnou súčasťou práce technika BOZP. Je samozrejme úplne jasné, že školenia BOZP musia absolvovať všetci zamestnanci na pracovisku bez ohľadu na to, v akom pracovnom vzťahu sú, či sú to živnostníci, či sú to študenti, ktorí praxujú alebo sú to rodinní príslušníci. Proste každý jeden človek pri nástupe do práce musí mať absolvované takéto školenie. Samozrejme tieto školenia sa následne pravidelne opakujú v intervaloch - podľa zákona BOZP, by sa školenia mali opakovať každé tri roky, avšak, nie je nikde zákonom zakázané, že by takéto školenia nemohli byť aj častejšie. Preto sa v niektorých firmách zamestnanci môžu stretnúť aj s častejším opakovaním BOZP školení.
Tieto školenia, ktoré vykonávajú BOZP technici majú za cieľ zvýšiť povedomie zamestnancov o bezpečnostných a zdravotných hrozbách na pracovisku a poskytnúť im potrebné znalosti a zručnosti na ochranu vlastného zdravia a bezpečnosti, a okrem toho sú skvelou prevenciou proti úrazom.
-
Prvé vstupné školenie, ktoré technik BOZP poskytuje, je často orientačné školenie pre nových zamestnancov. Toto školenie zahŕňa základné informácie o bezpečnostných pravidlách, používaní ochranných pomôcok, evakuačných postupoch a iných dôležitých aspektoch bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Cieľom je zabezpečiť, aby mali noví zamestnanci dostatočné znalosti na to, aby sa mohli bezpečne a účinne zapojiť do pracovných činností.
-
Okrem vstupného školenia, pre nových zamestnancov technik BOZP pravidelne vykonáva opakované školenia BOZP na pracovisku pre všetkých zamestnancov. Ich úlohou je prehĺbiť a zopakovať zamestnancom znalosti týkajúce sa bezpečnosti pri ich práci, zameriavať sa tiež môže aj na legislatívne zmeny, ktoré nastali, technologické zmeny alebo zmeny v pracovných podmienkach.
-
Ďalším typom školenia, ktoré môže technik BOZP vykonávať je špecifické školenie BOZP pre špecifickú činnosť, ktoré sa týka bezpečnosti pri práci na konkrétnych strojoch, so zariadeniami, látkami alebo technológiami.
Obsahom týchto školení, ktoré technici BOZP vykonávajú sú:
-
Právne predpisy v oblasti BOZP: Zahrňujú Zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, príslušné vyhlášky, noriem a ďalšie relevantné dokumenty, ktoré sa týkajú BOZP.
-
Zodpovednosti zamestnávateľa a zamestnancov: Zdôraznenie povinnosti zamestnávateľa a zamestnancov v oblasti BOZP. Špeciálny dôraz je kladený na prevenciu a ochranu zdravia pri vykonávaní pracovných úloh.
-
Identifikácia, hodnotenie a riadenie rizík na pracovisku: Zahrňuje procesy na identifikáciu potenciálnych nebezpečenstiev a rizík, ich hodnotenie z hľadiska závažnosti a pravdepodobnosti, a následné kroky na elimináciu alebo minimalizáciu týchto rizík s ohľadom na špecifiká daného pracoviska.
-
Bezpečnostné postupy a pracovné techniky: Obsahuje správne techniky práce, používanie osobných ochranných prostriedkov a osvedčené postupy na minimalizáciu rizika pracovných úrazov a chorôb.
-
Základy prvej pomoci: Zameriava sa na poskytovanie prvej pomoci pri úrazoch, aby sa minimalizovali následky a zvýšila šanca na rýchle uzdravenie.
-
Plány na riešenie mimoriadnych situácií: Venuje sa povinnostiam a postupom v prípade vzniku mimoriadnych udalostí alebo havárií, vrátane evakuačných plánov a opatrení na minimalizáciu rizika a ochranu zamestnancov.