V tomto článku sa dočítate niečo viac o syndróme vyhorenia a to, aká je najlepšia prevencia proti stresu a syndrómu vyhorenia aj vďaka rôznym technikám zvládania stresu.
Čo je syndróm vyhorenia?
Duševné zdravie je kľúčovým aspektom celkovej pohody a produktivity každého človeka. Samozrejme, veľmi veľkú časť nášho života trávime všetci pracovaním, no a v tomto prípade je dôležité venovať pozornosť prevencii stresu a vyhorenia práve v pracovnom prostredí. V dnešnej dobe sú nároky na zamestnancov často vysoké a tlak neustále narastá, no a tieto faktory majú veľmi veľkú zásluhu na tom, že človek časom vyhorí. Čo je teda ten syndróm vyhorenia?
Ak by sme chceli charakterizovať syndróm vyhorenia, je to v podstate ako keby vyčerpanosť, a to konkrétne emocionálna, fyzická alebo duševná. No a práve takáto vyčerpanosť je spôsobená aj vďaka tomu, že je človek dlhodobo vystavený chronickému stresu. Tento syndróm vyhorenia sa následne môže preukazovať napríklad podráždenosťou, negativizmom, nechutenstvom, kedy môže človek strácať záujem o veci, ktoré ho predtým tešili, nespavosťou a podobne.
Ono to v podstate nie je stav, ktorý by vznikol náhle. Funguje to tak, že človek je dlhodobo vystavený stresu, je naň vytváraný tlak, nemá dostatok podpory a nemá si tento stres a nervy kde vybiť. Takto sa potom všetko hromadí, až to časom prepukne do syndrómu vyhorenia. Ten vzniká najčastejšie v náročných pracovných podmienkach, ak je niekto príliš oddaný práci a venuje svojej práci veľmi veľa (aj súkromného času). Tieto všetky negatívne vlastnosti sa nakoniec nielenže prejavia v práci, ale zasahujú žiaľ aj do osobného života. Ďalšou zlou správou je, že tento syndróm sa môže po čase vracať naspäť a udrieť ešte oveľa silnejšie a s horšími dôsledkami. Preto je prevencia proti stresu a syndrómu vyhorenia nesmierne dôležitá.
Syndróm vyhorenia je veľmi vážnym stavom, ktorý si vyžaduje pozornosť a starostlivosť. Prevencia syndrómu vyhorenia zahŕňa vyváženie pracovných a súkromných povinností, efektívne riadenie, prevenciu stresu a starostlivosť o duševné či fyzické zdravie. Osoby ktorých sa syndróm vyhorenia týka, by mali bezodkladne vyhľadať odbornú pomoc a taktiež aj podporu od najbližších, aby mohli veľmi rýchlo a účinne zvládnuť tento stav a opäť sa vrátiť do bežného života s nadšením a pozitívnymi výhľadmi.
Prevencia proti stresu - rozpoznanie príznakov stresu a vyhorenia u seba a kolegov
Prevencia proti stresu je veľmi dôležitá práve preto, aby v ľuďoch neprepukol neskôr syndróm vyhorenia, alebo aby to nespustilo nejaké zdravotné problémy, pretože dlhodobé vystavenie stresu je veľmi zlé nielen na psychické ale aj na fyzické zdravie človeka. Ako rozpoznať príznaky, a ako sa stres a vyhorenie prejavuje?
-
Nemáte dobrý apetít – v prípade stresu alebo vyhorenia sa veľmi často stáva varovným signálom aj to, že človek má buď veľmi veľkú chuť do jedla, alebo zas naopak, nedokáže prijímať dostatok potravy.
-
Máte problémy so spánkom – ak je na telo vyvinutý veľký tlak a človek je neustále pod stresom, odzrkadlí sa to aj na spánku. Problémy so spánkom, časté budenie sa v noci, neschopnosť zaspať a podobne sú ďalšími z príznakov stresu a vyhorenia.
-
Problémy s trávením, s menštruáciou, búšenie srdca, tras rúk…
-
Máte časté bolesti hlavy, spolu s tým môžete mať samozrejme aj závraty.
-
Môže sa u vás prejaviť náladovosť, podráždenosť, agresivita, alebo tiež aj problémy s koncentráciou.
-
Pocit únavy a chuť na spánok. Chronický stres môže viesť k pocitu neustálej únavy a vyčerpania, aj keď sa osoba zdá byť fyzicky v poriadku.
-
Nemáte chuť sa stretávať s ľuďmi a socializovať sa. Nič vás neteší.
-
Máte tendenciu viac fajčiť, piť alkohol alebo požívať iné látky.
Je nesmierne dôležité odsledovať si tieto príznaky na sebe a v prípade, že niektoré z nich pociťujete, je potrebné, aby ste začali s opatreniami, ktoré budú viesť k zmierneniu stresu. Taktiež v prípade že si všimnete niektorý z týchto príznakov na niektorom svojom kolegovi alebo kolegyni, je potrebné ho nejakým spôsobom usmerniť, podporiť a pomôcť mu so zvládaním stresu. Najlepšou cestou je prevencia voči stresu a syndrómu vyhorenia vďaka rôznym technikám, aby neprepukli v plnej sile.
Techniky zvládania stresu
Techniky zvládania stresu sú kľúčovými nástrojmi, ktoré pomáhajú efektívne zvládať vysoké pracovné nároky, osobné problémy a náročné situácie v živote. Je dôležité, aby každý ovládal nejaké tie techniky na zvládanie stresu, ktoré sú skvelou prevenciou proti vyhoreniu a stresu. Medzi také najzákladnejšie techniky stresu patria:
-
Meditácia – pomáha získať a dosiahnuť vnútorný pokoj a harmóniu. Sústreďuje sa na prítomný okamih a pomáha zmieriť sa s negatívnymi myšlienkami a pocitmi. Meditáciu môže každý praktizovať pomocou rôznych techník, zameraných napríklad na dýchanie, mindfulness a podobne.
-
Cvičenie a fyzická aktivita – pravidelné cvičenie a fyzická aktivita sú vynikajúcim spôsobom ako zvládať stres a udržiavať duševné i fyzické zdravie. Pohyb uvoľňuje endorfíny, tzv. hormóny šťastia, ktoré pomáhajú cítiť sa lepšie a zmierniť úroveň stresu. Takže športom sa všetok hnev a stres vybíja.
-
Čas na seba samého – každý potrebuje čas na seba. Je už jedno v akej podobe ho bude prežívať, podstatné je, aby si každý našiel niečo, čo ho upokojuje a čo ho baví. Či už to bude v podobe čítania knihy, počúvania hudby, prechádzky, v podobe varenia, upratovania, relaxu. Môžete tiež ísť na nejakú masáž alebo na wellness a podobne.
-
Naučte sa hovoriť nie – podstatou toho je stanoviť si hranice a odmietať nadmerné požiadavky. To je dôležitým spôsobom, ako zvládať stres. Nie vždy musíme vyhovieť všetkým požiadavkám a žiadosťam, a je dôležité vedieť povedať nie, keď človek vie, že na to nemá kapacity a je preťažený.
-
Socializujte sa – áno, byť so sebou samým je podstatné, ale taktiež je podstatné sa socializovať. Človek potrebuje kontakt so svetom, s kamarátmi a potrebuje sa socializovať. Ísť raz za čas na pivo, na kávu so svojimi najbližšími a vyrozprávať sa, zažiť skvelé chvíle, zasmiať sa je to, čo každý potrebuje ako prevenciu proti stresu.
-
Nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc – obrátiť sa na odborníka nie je hanba. Niekedy vy proste nemôžete vedieť, ako sa presne zbaviť stresu, tlaku a aká je tá najlepšia prevencia proti stresu či syndrómu vyhorenia práve pre vás. Tým, že sa zdôveríte s problémami odborníkovi, pomôže vám pochopiť prečo daný problém vznikol a ako sa ho môžete najefektívnejšie zbaviť.
Vytvorenie podmienok pre relaxáciu na pracovisku
Väčšina firiem a zamestnávateľov si veľmi dobre uvedomuje, že na zamestnancov je v práci často tvorený veľmi veľký tlak, a práve aj firmy postupne zavádzajú mnoho benefitov pre svojich zamestnancov, vďaka ktorým prispievajú k prevencii proti stresu a syndrómu vyhorenia. Niekoľko takých známych benefitov, s ktorými sa zamestnanci môžu v prácach stretnúť sú:
-
Flexibilný pracovný čas a možnosť home office – možnosť flexibilného pracovného času a práce z domova umožňuje zamestnancom lepšie si vyvážiť pracovné a súkromné povinnosti, čo môže pomôcť znížiť stres a a predísť tak vyhoreniu.
-
Psychologická podpora – niektoré firmy poskytujú prístup k psychologickým službám a poradenstvu, ktoré zamestnancom pomáhajú zvládať stres, úzkosť a iné duševné problémy, tieto benefity sú samozrejme pre zamestnancov zadarmo. Je to veľmi dobrá prevencia proti stresu a vyhoreniu.
-
Kancelárske prostredie – vytvorenie príjemného a podporujúceho pracovného prostredia, ktoré zahŕňa prirodzené svetlo, zelené rastliny, relaxačné a tiché miesta na oddych, môže pomôcť zmierniť stres a zvýšiť pohodu zamestnancov.
-
Odborné vzdelávanie a tréning – poskytovanie príležitostí na odborné vzdelávanie a tréning môže zamestnancom pomôcť zlepšiť ich zručnosti a schopnosti, čo môže znížiť pocit neistoty a stresu spojeného s pracovnými požiadavkami.
-
Pracovné výhody – niektoré firmy poskytujú rôzne pracovné výhody, ako sú zdravotné poistenie, flexibilné účty na úspory, zľavy na voľnočasové aktivity a stravovacie poukážky, čo môže zvýšiť spokojnosť a pohodu zamestnancov.
-
Multisport karta – keďže sme spomínali, že cvičenie je veľmi dobrou prevenciou proti stresu a syndrómu vyhorenia, mnoho firiem ponúka ako benefit multisport kartu, kde majú ľudia možnosť navštevovať rôzne posilňovne, plavárne a iné športové voľnočasové aktivity len za malý mesačný príspevok.
-
Sick day a dovolenka navyše – niektoré firmy majú ako benefit pár dní dovolenky navyše, čo je rozhodne veľmi dobrým benefitom. Taktiež aj sick days, vďaka ktorým si môžu zamestnanci vybrať voľno a ten deň majú samozrejme preplatený tak, ako keby boli v práci.
-
Herné zóny – čoraz častejšie sa v zamestnaniach objavujú aj herné zóny, kde sa zamestnanci môžu spolu zahrať, oddýchnuť si a zabaviť sa. Samozrejme je potrebné aj pracovať, avšak každý potrebuje vypnúť a prísť na iné myšlienky.
-
Zdravé dni – aj zdravá strava a vyvážená strava je skvelou prevenciou proti stresu a vyhoreniu v práci, takže v niektorých firmách majú zamestnanci prístup k zdravým jedlám, ovociu, zelenine a podobne.